Francusko odličje reda Akademskih palmi

Autor: Sonja Lušić Radošević, 5. 4. 2011.

Profesorica Mirjana Franić jedna je od dobitnica odličja reda Akademskih palmi za izuzetan doprinos u promicanju francuskog jezika i obrazovne francusko-hrvatske suradnje odlukom premijera vlade Republike Francuske od 11. siječnja 2010. koju je potpisao ministar obrazovanja Luc Chatel.

Dobitnicama je odličje uručio francuski veleposlanik Jérôme PASQUIER 28.ožujka 2011. na prigodnoj svečanosti u rezidenciji Veleposlanstva Francuske Republike.

Red Akademskih palmi francusko je odličje izvorno utvrđeno u doba Napoleona, a namijenjeno eminentnim profesorima Sveučilišta Sorbonne i jedno je od najstarijih građanskih odličja u svijetu. Ponovno ga je etablirao predsjednik Francuske Rene Coty 1955. godine. Izvorno je bilo namijenjeno samo sveučilišnim nastavnicima, od 1866. dodjeljuje se i široj kategoriji zaslužnih za francusko obrazovanje i kulturu, uključujući i strane državljane koji su pridonijeli razvitku obrazovnih i kulturnih veza s Francuskom, odnosno širenju francuske kulture u svijetu.

...slike...

Profesorica Mirjana Franić već dvadeset godina predaje francuski jezik u IX. gimnaziji te aktivno sudjeluje na stručnim skupovima koje organizira Agencija za odgoj i obrazovanje i francusko veleposlanstvo. 2003. završila je stručni poslijediplomski studij iz područja Europskih studija u organizaciji Sveučilišta u Zagrebu i Université Panthéon-Assas Paris II. Dio je male skupine hrvatskih nastavnika francuskog jezika koji su, na dobrovoljnoj bazi, doprinijeli uvođenju, a zatim i razvoju školskog DELF*-a. 2009. godine položila je ispit za ovlaštenog ispitivača i ispravljača testova za razinu C1, što joj omogućuje da sudjeluje kao ispitivač za diplomu poznavanja francuskog jezika DALF*. Od 2009. godine Agencija za odgoj i obrazovanje joj je povjerila organizaciju Državnog natjecanja iz francuskog jezika.

*

DELF i DALF jedine su diplome o poznavanju francuskog jezika koje strancima izdaje Ministarstvo obrazovanja Republike Francuske.

DALF omogućuje izravan upis na sva francuska sveučilišta bez prethodne provjere poznavanja francuskog jezika i jedan je od neophodnih uvjeta za upis u međunarodne centre za poslijediplomske europske studije.

Jedna od prednosti sustava DELF/DALF sastoji se u tome što se svaki ispit položen u Hrvatskoj priznaje u bilo kojoj od preko sto pedeset drugih zemalja gdje se ti ispiti održavaju, uključivši Francusku.

« Ožujak 2024 »