Djevojački zbor Devete gimnazije sudjeluje u projektu "Pismo prijatelju"

Autor: Kristina Orač, 23. 5. 2014.

Djevojački zbor Devete gimnazije sudjeluje u projektu "Pismo prijatelju". U glazbeno –edukativnom projektu “Pismo prijatelju” sudjeluje 455 djece zagrebačkih škola.

Projekt pokazuje snagu dječjeg stvaralaštva i važnost povezivanja obrazovanja i umjetnosti. Projekt provodi British Council, u suradnji sa zagrebačkim školama, i Hrvatskim društvom skladatelja i njegovom stručnom službom ZAMP, a uz potporu Grada Zagreba i pokroviteljstvo Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Projekt se odvija pod umjetničkim vodstvom Billa Connora, britanskog skladatelja i stručnjaka za glazbeno obrazovanje, i organizacijsko vodstvo prof. Ružice Ambruž Kiš, a sastoji se od niza kreativnih glazbenih radionica za učenike, učitelje i profesionalne glazbenike na kojima učenici uz pomoć i suradnju glazbenika pišu libreto na engleskom jeziku i za njega skladaju glazbu na temu „Pismo prijatelju“.

Završni koncert bit će izveden u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski u nedjelju, 25. svibnja 2014. u 19.30.

Pozivamo učenike, roditelje i profesore da svojim dolaskom podrže ovaj jedinstveni projekt.

izvor: zamp.hr

Hrvatsko društvo skladatelja i njegova stručna služba ZAMP ponosno najavljuju suradnju s glazbeno-obrazovnim  projektom “Pismo prijatelju” kojeg je pokrenuo British Council, međunarodna organizacija za kulturne veze i obrazovne mogućnosti Ujedinjenog Kraljevstva, u suradnji sa zagrebačkim školama.

U projektu sudjeluje više od 400 djece iz 10 osnovnih, srednjih i glazbenih škola u Zagrebu. Projekt je izuzetno značajan jer pokazuje snagu dječjeg stvaralaštva kao i važnost povezivanja obrazovanja i umjetnosti.

Ugledni britanski kompozitor Bill Connor već godinu dana dolazi u Zagreb i radi s učenicima na stvaranju novog  glazbenog djela. Djeca sama pišu tekst i glazbu, a Bill Connor ih vodi kroz taj kreativni proces i radi orkestraciju djela. Tijekom prve faze rada (do siječnja 2014.) naglasak je bio na stvaranju glazbe i teksta. Tijekom druge faze rada (od siječnja do svibnja 2014.) učenici uz pomoć profesionalnih glazbenika i svojih učitelja pripremaju izvedbu svojih skladbi.

Na završnom će koncertu sudjelovati 400 djece i brojni profesionalni glazbenici. Grad Zagreb za ovu je prigodu osigurao svoj najljepši koncertni prostor pa će se završni koncert održati u KD Vatroslava Lisinskog 25. svibnja 2014. s početkom u 19.30 sati.  Ulaz je slobodan.

HDS ZAMP prepoznaje ovaj projekt kao iznimno važno i dobrodošlo proširenje aktualne nacionalne kampanje „Autori čine svijet ljepšim“, kojoj je jedan od organizatora. Akcija javnost upozorava na važnost poštivanja autorskog rada – a prepoznavanje njegove vrijednosti počinje „od malih nogu“.

Bill Connor je poznati britanski dirigent i skladatelj klasične i filmske glazbe, ali skladao je i popularnu, blues i rock glazbu. Surađivao je sa slavnim imenima kao što su Pete Townsend, Rod Stewart, Shirley Bassey i mnoge druge zvijezde engleske popularne glazbe. Na Međunarodnom dječjem festivalu Šibenik  je već uspješno vodio slične projekte, a u Londonu je 2010. s BBC-jevim orkestrima i učenicima Royal College of Music  vodio projekt The World in Our City na kojem je sudjelovalo 1400 djece londonskih škola. Završni je koncert održan u Royal Albert Hallu, jednoj od najvažnijih i najpoznatijih britanskih koncertnih dvorana.

Bill Connor se već godinama aktivno zalaže za kultiviranje kreativnosti kod sve djece, ne samo one koja od rana pokazuju glazbeni talent: “Svi koji trebaju postati glazbenici, postat će to i sami, bez  vodstva starijih. Ono što ovakvim projektom radimo nije glazbeno obrazovanje nego obrazovanje kroz glazbu. To je nešto potpuno drugačije. Kad kažete “glazbeno obrazovanje”, političari i javnost misle na obrazovanje budućih glazbenika – ali radi se o obrazovanju svih, kroz umjetnost.  Umjetnost nam donosi i pismenost, mogućnost komunikacije, samo-poštovanje i sve drugo što obrazovanje treba pružiti. No to treba napraviti kroz igru. Sva djeca razumiju igru a djeca u Hrvatskoj odlično razumiju i govore engleski jezik, i  zato mi je zadovoljstvo raditi i zabavljati se s njima.”

Komunikacija je ideja vodilja ovog projekta. “Pismo prijatelju”, odlučila su djeca i g. Connor, može biti glazbena poruka poslana od bilo koga bilo kome,  u bilo koji trenutak u vremenu. Neke su pjesme pisma iz budućnosti u sadašnjost, neke su pisma majke djetetu u prošlost, neke su poruke dalekim prijateljima… Sve će se, u nedjelju 25. svibnja u 19:30 sati, stopiti u jedno veliko, glasno i veselo glazbeno pismo hrvatskoj javnosti.

HDS ZAMP,  British Council i Grad Zagreb pozivaju sve a posebno glazbenike, medije, djecu i roditelje koji vole glazbu na nesvakidašnji projekt “Pismo prijatelju”!

U projektu sudjeluju:

• OŠ Ivana Merza, Račkoga 4, Zagreb;
  • OŠ Borovje, Davora Zbiljskog 7, Zagreb;
  • OŠ Kralja Tomislava, Nova cesta 92, Zagreb;
  • OŠ Mate Lovraka, Aleja B. Jurišića 13, Zagreb;
  • OŠ Stenjevec, Bolnička 92, Zagreb;
  • IX. gimnazija, Dobojska 12, Zagreb, zbor;
  • XVI. gimnazija, Križanićeva 4, Zagreb; zbor
  • Glazbeno učilište Elly Bašić, Mlinarska 25, Zagreb, s ansamblima: gudački orkestar osnovne i srednje škole, puhački orkestar i orkestar harmonika, dječji zbor osnovne glazbene škole;
  • „Zagrebački dječaci“, dječački zbor
  • „Cappella Odak“ zbor