Posjetili smo Mozartov grad

Autor: Kristina Orač, 12. 1. 2015.

Naše predivno putovanje započelo je 6.12. u ranim jutarnjim satima. Zajedno smo se svi okupili na parkiralištu pored Cibone i čekali autobus. Put se protezao kroz Sloveniju preko Jasenica i tunela Karavanke do Austrije.

...slike...

Tako smo u Salzburg stigli oko 8.00 sati. Prvo smo malo prošetali do rodne kuće jednog od najpoznatijeg skladatelja na svijetu Wolfganga Amadeusa Mozarta. Tamo smo mogli vidjeti i naučiti zaista zanimljive pojedinosti o njemu i njegovom životu. Osobno sam naučila nekoliko zanimljivih informacija i zaista uživala u obilasku. Tako npr. Mozartova majka zvala se Anna Maria, a sestra Maria Anna. Tamo se nalazilo mnoštvo slika njegove rodbine, mnogo primjeraka njegovih notnih zapisa, vidjeli smo i sobu u kojoj je rođen, a posebno me oduševilo što smo imali priliku vidjeti njegov klavir na kojem je skladao preko 600 skladbi. Potom smo pošli razgledati rezidenciju gdje je obitelj Mozart živjela do 1773. godine. U posljednjoj prostoriji mogli smo kupiti razne suvenire, slastice, olovke, notne papire i ostalo s Mozartovim likom ili imenom kao lijepo sjećanje na divne obilaske. Imali smo također prilike za razgled grada, Katedrale, Residenz, opatije Sv. Petra, Nadbiskupske palače sve to uz naravno stručno vodstvo našeg vodiča. Poslije smo imali dovoljno vremena za individualno razgledavanje i uživanje u adventskoj atmosferi duž tzv. Christkindlmarkta na Domplatzu i Residenzplatzu. Poslijepodne smo posjetili utvrdu Hohensalzburg. Željeli smo vidjeti taj prekrasan Božićni doživljaj Hellbrunnera Adventzauber uz palaču Hellbrunn u okolici Anifa. Tako se našem putovanju bližio kraj, no na posljetku imali smo priliku vidjeti i najveći shopping centar u zapadnoj Austriji – Europark u mjestu Liefering. U autobusu je bilo veoma zabavno, svi smo još bili pod dojmom odličnog putovanja, a još je ljepše začinio atmosferu film Amadeus koji je zaokružio cijeli događaj. Vratili smo se na isto mjesto gdje je i počelo ovo uzbudljivo putovanje u kasnim večernjim satima. Sve smo ovo vidjeli i lijepo se proveli pod vodstvom profesorice Kristine Orač. Veselimo se idućem izletu!

Laura Jagečić, 1.a