Projektne aktivnosti

"Burnout" prevencija u školama

Autor: Sonja Pospišil, 10. 3. 2019.

Od 4. do 8. ožujka 2019. god. profesorica Sonja Pospišil pohađala je tečaj Burnout prevention in a school system. Tečaj se održavao u Češkoj, u Pragu. Organizator tečaja bio je ITC – International TEFL Certificate, a financiranje tečaja je iz Erasmus K1 projekta - Mobilnosti za nastavnike. Cijeli tečaj je bio na engleskom jeziku.

Grupa na tečaju je bila poprilično velika: 14 polaznika iz Turske, 6 polaznica iz Švedske, 2 polaznice iz Mađarske i 1 predstavnik iz Hrvatske. U početku je bilo dosta teško se koncentrirati na tečaj jer polaznici iz Turske nisu znali engleski jezik odnosno 2 nastavnika iz njihove grupe bili su prevoditelji. Simultano prevođenje dosta je stvaralo probleme za vrijeme tečaja, ali smo se s vremenom mi ostali privikli te mogli koncentriranije pratiti tečaj.

Sam tečaj je organiziran na temelju svakodnevnog stresa nastavnika kako u školskom okruženju tako i u ostalim životnim situacijama. Naravno, naglasak je bio na stres u školskom sustavu.

Tečaj se održavao kroz pet dana kroz osam modula i više predavača. Način predavanja je bio isti za sve predavače a uključivalo je praktične demostracije problema, aktivno sudjelovanje polaznika kroz razne radionice  za vrijeme svakog modula.

• Modul 1 : Svakodnevni stres u školskom sustavu; Stres protiv stresora; Prepoznavanje potencijalnih stresnih faktora i posljedica od strane istih.

• Modul 2 : Mentalno zdravlje / Mentalna higijena ; Kontrola stresa; Sindrom izagaranja od izloženosti stresu

• Modul 3 : Vlastiti razvoj; razmišljanje o sebi; Prepoznavanje vlastitih slabosti i jakih strana

• Modul 4: Posredovanje tijekom konfliktnih situacija;

• Modul 5: Prevencija ili intervencija : od problema do rješenja

• Modul 6: Prevencija izgaranja od stresa za djelanike škole /učenike;

• Modul 7:  Tehnike za rješavanje stresa (dugoročni angažman)

• Modul 8: Plan za našu školu

Za polaznike bio je i organiziran i razgled grada.

Sam tečaj mi je bio koristan u smislu prepoznavanja stresora u svakodnevnom životu i u radnom i u životnom okruženju.

Isto tako kroz tečaj sam spoznala važnost mentalnog zdravlja, koje često zapostavljamo. Osim puno korisnih savjeta, tečaj mi je omogućio i upoznavanje nastavnika iz drugih država te razmjenu iskustava.