Prije nekoliko dana pročitala sam ovaj članak i osjetila veliko zadovoljstvo i ponos što je naša škola već davno napravila iskorak i prepoznala važnost volontiranja.

Poticanje mladih na volontiranje ima višestruku važnost

Samopoštovanje i socijalne vještine

- Često za djecu i mlade kažemo da su naša budućnost misleći kako će kada odrastu postati upravo ono što od njih očekujemo, samosvjesni i marljivi ljudi s pristojnom dozom suosjećanja za druge i odgovornosti prema okolini i generacijama koje dolaze. U međuvremenu, dok odrastaju, ne nudimo im puno prilike za promišljanje svijeta u kojem žive, delegiramo im zadatke, dijelimo poslove, možda ih pitamo za mišljenje, vjerojatno se uvijek divimo dobrim ocjenama i izvrsnosti, rjeđe kreativnosti i domišljatosti i još rjeđe razvijamo proaktivnost, suosjećajnost i vještine zajedničkog djelovanja. Iskreno vjerujemo kako se ključni preokret u dosadašnjem sustavu odgoja i obrazovanja mora dogoditi upravo na razini spoznaje, da ukoliko na vrijeme nismo kreirali određeni sustav vrijednosti i stvorili navike i vještine aktivnog angažmana za zajednicu, ne možemo od onih koji doista jesu naša budućnost očekivati da kao odrasli odjedanput postanu aktivni i odgovorni. U vremenu u kojem živimo poticanje mladih na volontiranje ima višestruku važnost. Osim što predstavlja izvor društvene energije za pomoć skupinama u potrebi, ono je i iskustveni način odgoja mladih za aktivnu građansku ulogu u razvoju socijalnog i demokratskog društva. Jednako važnu ulogu volonterstvo ima u razvoju samopoštovanja i vrijednih socijalnih vještina važnih za razvoj svakog pojedinca.

Lejla Šehić Relić, predsjednica Nacionalnog odbora za razvoj volonterstva i predsjednica Volonterskog centra Osijek

See more at: http://goo.gl/RfCttN

Kako smo mi to omogućili učenicima da razvijaju svoje potencijale? Evo, već drugu godinu Volonterski rad je fakultativni predmet u našoj školi, kao što je to već dugo godina u nekikm zapadnim zemljama, npr. Nizozemskoj. Učenici moraju odvolontirati 25 sati tijekom školske godine kako bi bili ocijenjeni ocjenom “odličan”.

Tijekom ove dvije godine uočili smo i dobre i loše strane takvog pristupa. Naime, u svojoj suštini volontiranje je dobrovoljno poklanjanje samog sebe i niti jedan istinski volonter za to ne očekuje nagradu. No, željeli smo ipak na neki način mladim ljudima, koji su zaista nesebično poklanjali svoje slobodne vrijeme kako bi oplemenili život u lokalnoj zajednici, odati priznanje. Moram priznati, bilo je onih koji su “lovili” samo ocjenu, što me znalo obeshrabriti, no zbog svih onih koji su skupili i 40 sati dobrovoljnog rada, idemo dalje. Volontiramo i promičemo volontiranje. 

Na samom početku školske godine, u organizaciji Volonterskog centra Zagreb, naši volonteri sudjelovali su u akciji Hrvatska volontira, te su na info-pultovima u nekoliko zagrebačkih srednjih škola pričali o svojim volonterskim iskustvima i pokušali potaknuti svoje vršnjake da se uključe u volontiranje. Sara, Anita, Mia, Lucia i Pavao u knjižnicama Špansko odnosno Prečko upoznali su osnovnoškolce s našim radom, a naše maturantice Lucia, Anđelika i Marijana su, već po završetku nastave za maturante, sudjelovale na Otvorenim vratima udruga gdje su govorile o volonterskom programu naše škole. Željela bih im se zahvaliti što su to napravile umjesto mlađih volontera, koji su bili okupirani učenjem i pisanjem završnih testova.

Kontinuirano volontiranje tijekom cijele godine odvijalo se u Udruzi PUŽ (Udruga roditelja i djece s posebnim potrebama), Dječjem domu Zagreb (Nazorova) te Domu za starije i nemoćne Centar (Klaićeva) te u skloništu za životinje Dumovec. Volontiralo se na sportskim (Turnir Doping nije hokej, veslačka Inter City regata), kulturnim (Platforma Hr.) i ekološkim (Zelena čistka) manifestacijama. Pomogli smo u organizaciji Ljubičastog dana, a naše Sara i Andrea upravo su se vratile iz Selca, gdje su volontirale u kampu za djecu oboljelu od epilepsije. Nekoliko volonterki prošlo je kroz edukativne programe udruge Let kako bi svoje vršnjake educirale o prevenciji ovisnosti, a neki su pomagali svojim vršnjacima u učenju i svladavanju gradiva. Volonteri su čistili snijeg i pomogli u organizaciji priredbe povodom Sv. Nikole. Cijela se škola uključila u akciju prikupljanja obuće, odjeće i školskih potrepština za siromašnu djecu s Peščenice ( akcija u organizaciji VCZ-a) te organizaciju Dana kruha i našeg tradicionalnog Božićnog sajma. Prihod smo uplatili na račun na koji se prikuplja novac za respirator za Odjel intenzivne njege u Klaićevoj. Naša zadnja akcija bila je organizacija velike dvorišne prodaje u suradnji s udrugama Cure Puce s Trešnjevke i Mala zvijezda, a prihod od prodaje bio je namijenjen maloj Maši Lučić, koja je u međuvremenu i operirana u Sjedinjenim Američkim Državama, i kojoj držimo palčeve za oporavak. U akciju su se uključile i naše bivše učenice i poznate Trešnjevčanke i Trešnjevčani, akcija je bila odlično medijski popraćena, o čemu možete čitati na našem Facebook-u.

Htjela bih pohvaliti volontere iz 1.d, 2.e i 3.e, kojima ništa nije teško i na koje se uvijek može računati. Nadam se da ćemo tako nastavi i iduće školske godine i to uz pomoć novih članova!

Ingeborg Radimiri, prof.