Predavanje o meteorologiji i klimatskim promjenama

Autor: Dunja Nikolić, 7. 11. 2018.

U srijedu, 7.11.2018. održano je predavanje o meteorologiji i klimatskim promjenama. Predavanje je održao dipl. ing. Lovro Kalin, voditelj Službe za vremenske analize i prognoze DHMZ-a.

Predavač Lovro Kalin pokušao je okupljenim profesorima i učenicima 3.b razreda približiti znanost meteorologije te dati odgovore na pitanja koji su uzroci i posljedice klimatskih promjena kojima smo svjedoci, kako se one odražavaju na prirodu, na ljudsko zdravlje i život općenito.

Stranica Državnog hidrometeorološkog zavoda

DHMZ obavlja stručne poslove praćenja hidroloških i meteoroloških procesa, prikupljanja, obrađivanja i objavljivanja meteoroloških i hidroloških podataka; poslove istraživanja atmosfere i vodnih resursa te različite primjene meteorologije i hidrologije u područjima klimatologije, pomorske meteorologije, agrometeorologije, zrakoplovne meteorologije, prostornog planiranja i projektiranja i ostalih primjena. DHMZ upravlja mrežom meteoroloških i hidroloških postaja i centara te ih razvija kao i nacionalnim bazama podataka iz područja meteorologije, hidrologije i kvalitete zraka.

Aplikacija HRT METEO

Za razliku od gotovo svih ostalih sličnih aplikacija, u kojima su prognoze rezultat računalnoga izračuna jednoga modela atmosfere, u aplikaciji HRT METEO školovani meteorolozi prognostičari s višegodišnjim iskustvom svakodnevno analiziraju podatke o trenutačnim vremenskim prilikama i prognoze stotinjak izračuna različitih modela atmosfere te daju svoje procjene budućega vremena za mjesta i područja, i to ne samo prognoze, uključujući i onu posebnu za nautičare, nego i upozorenja na opasne vremenske pojave.

Kutak za maturante

« Prosinac 2018 »