Oznake kvalitete za dva eTwinning projekta IX. gimnazije

Autor: Darija Smolčić, 5. 11. 2020.

Dva eTwinning projekta,  na njemačkom jeziku, provedena prošle školske godine u našoj školi osvojila su europsku i nacionalnu oznaku kvalitete. Oznaka kvalitete predstavlja priznanje  školama za visoku razinu rada na eTwinning aktivnostima. Za učenike ona je poticaj i nagrada za uloženi trud, a za nastavnike i škole  priznanje njihove predanosti kvaliteti i otvorenosti prema suradnji na europskoj razini.

Europska oznaka kvalitete za eTwinning projekt „Unser Schulalltag“

eTwinning projekt „Unser Schulalltag“  proveden je šk. g. 2019./20. u suradnji   s partnerskim školama  iz Švedske (Jensen Gymnasium Lund) i Italije ( Liceo Statale „T. Mamiani“ Pesaro). U projektu su sudjelovali učenici sadašnjih 3. d  i 3. e razreda na fakultativnoj nastavi iz njemačkog jezika koju je vodila prof. Smolčić. Tijekom projekta učenici su opisali, usporedili  i komentirali školsku svakodnevicu  u navedenim zemljama (školski sustav, predmete, ocjene, slobodne aktivnosti…..),  prikazali rezultate koristeći raznovrsne digitalne alate, radili u nacionalnim i internacionalnim timovima, dali  prijedloge za poboljšanje školskog realiteta i u završnom dijelu projekta prikazali svoju idealnu školu. Komunikacija učenika tijekom projekta se odvijala  sinkrono - putem  chata  i videokonferencija i asinkrono - putem zajedničkog  rada  pomoću suradničkih digitalnih alata. Projekt je pridonio razvijanju jezičnih, socijalnih, digitalnih i međukulturalno-komunikacijskih vještina kod učenika.

Poveznica na projekt: https://twinspace.etwinning.net/93416/pages/page/679974

Nacionalna oznaka kvalitete za eTwinning projekt „Dossier Berliner Mauer“

Projekt „Dossier Berliner Mauer“ proveden je  s partnerskom školom  iz Poljske tijekom  redovne nastave njemačkog jezika u 4. e  razredu.  Planiran je i ostvaren  uz obilježavanje 30. obljetnice pada Berlinskog zida (9. studeni 2019.) kao jedna faza nastavne cjeline „Geschichte- Erinnern und Vergessen“ u kojoj se tematizira povijest Njemačke nakon 2. Svjetskog rata. Učenici su istražili i opisali uzroke nastanka i pada Berlinskog zida, te objasnili povijesne okolnosti tih razdoblja. Rad se odvijao u internacionalnim grupama, pri čemu je svaka grupa istražila i  komentirala jedan segment teme, sakupila različite  materijale iz tog razdoblja (fotografije, članke, filmove, iskaze svjedoka vremena…), sve priloge s komentarima prikazala u obliku digitalnog dosjea i pripremila kvizove o svojoj temi za članove ostalih grupa.

Poveznica na projekt: https://twinspace.etwinning.net/94961/pages/page/704107

« Ožujak 2024 »