Deveta u “Gran Teatro La Fenice”

Autor: Katarina Duspara, 25. 6. 2011.

U sklopu terenske nastave iz glazbene umjetnosti, posjetili smo “Gran Teatro La Fenice” u Veneciji.

...slike...

Subota je, 16. travnja 2011. Smjestili smo se u autobus i krenuli. Putovali smo prema Italiji. Rano ujutro stigli smo u Mogliano Veneto, malo mjesto nadomak Venecije te smo se na željezničkom kolodvoru ukrcali na vlak kojim smo stigli do kolodvora Santa Lucia u samoj Veneciji. Stigavši u Veneciju koja se tek budi vodič nas je proveo kroz grad. Zajednički smo prošetali do srca grada prelazeći brojne mostove i uživali u ljepoti brojnih palača. Najzanimljivija nam je bila priča o Casanovi na Mostu uzdisaja. Obilazak smo završili ispred kazališta La Fenice te saznali o njegovoj povijesti.

Kazalište je izgrađeno 1792. godine. Većina velikih talijanskih opera i skladatelja je u ovoj dvorani imalo svoje svjetski poznate izvedbe. Kazalište je gorjelo čak dva puta: prvi put 1836. , a drugi put 1996. godine kada je u potpunosti uništeno. Požar su 1996. godine podmetnula dvojica električara.

Tim od 200 stručnjaka, 2001. godine je započeo s obnovom koja je trajala dvije godine i stajala je oko 90 milijuna eura. Da, dobro ste pročitali, 90 milijuna eura! Kazalište je obnovljeno u stilu 19. stoljeća. Nažalost, unutrašnjost nismo smjeli fotografirati.

Nakon posjeta kazalištu napokon je došlo i slobodno vrijeme. Šetajući kroz puno malih i uskih ulica grada osjećate se kao da ćete se svakog trena izgubiti. Ulice su prepune suvenirnica i slističarnica. Neki od nas su kupili sitnice za svoje najdraže dok je jedan dio učenika posjetio poznatu galeriju Peggy Guggenheim, drugi se liftom popeo na toranj na trgu Piazza San Marco, a treći proveo na Canalu Grande vozeći se vaporettom. Oko 15 sati sastali smo se na trgu Piazza San Marco s kojeg smo krenuli prema kolodvoru Santa Lucia te se pritom izgubili, ali smo ipak ipak uspjeli naći pravi put. Mukotrpno tražeći pravi put našli smo se u vlaku vraćajući se prema autobusu. Na povratku smo posjetili i outlet Palmanova gdje smo još malo kupovali. Ostale su još samo priče kako bi se bilo lijepo vratiti, ali već smo bili u Zagrebu.

Ukupno: 2132011