„Kraljica“ Dunava

Autor: Dženita Šola, 4. 10. 2012.

U sklopu terenske nastave iz glazbene umjetnosti dana 03.03.2012. bili smo na jednodnevnom izletu u Budimpešti. Sedamdesetak se učenika zainteresiralo za razgledavanje „kraljice Dunava“, grada mnogobrojnih termi te bivše prijestolnice Ugarskog Kraljevstva.

...slike...

Nakon jutarnje vožnje do grada, razgledavanje Budimpešte započeli smo u Budimu. Naime, Budim i Pešta, dva su grada spojena u jednu cjelinu, jedan na uzbrdici, a drugi u nizini. U Budimu smo posjetili Kraljevsku palaču (Budai Vár) koja  se nalazi pod zaštitom UNESCO-a. Várhegy  imali smo kraljevski pogled na Peštu, Dunav i brojne gradske mostove, od kojih je najstariji, ali i najljepši, Lančani most (Széchenyi Lánchíd). U blizini Budimskog dvorca nalazi se i Matijina crkva (Mátyás-templom), koja je poznata kao mjesto krunjenja carice Sissy za ugarsku kraljicu, a tu je i Ribarska tvrđava (Halászbástya), predivan kompleks sa sedam bijelih tornjeva koji simboliziraju sedam plemena koji su osnovali mađarsku naciju i državu. S ovog mjesta smo najbolje vidjeli panoramu grada te zgradu obližnjeg Parlamenta. Pokrajnje uličice i parkovi neodoljivo podsjećaju na zagrebački Gornji grad, što i nije tako čudno, uzevši u obzir dugogodišnju zajedničku povijest, ali i arhitekte koji su gradili po cijelom Habsburškom Carstvu. Prešavši najpoznatiji lančani most, razgled grada nastavili smo u Pešti . Posjetili smo crkvu sv. Stjepana (Szent István), u kojoj se čuva mumificirana desna ruka prvog mađarskog kralja, koji ih je obratio na kršćanstvo. Imali smo prilike vidjeti  najdojmljiviji trg u Budimpešti, koji se smjestio na kraju avenije Andrássy  često zvane „Avenija kulture“, zbog brojnih kulturnih znamenitosti koje su se u njoj smjestile, među kojima je svakako najpoznatija Opera. Posjetili smo Memorijalni muzej pijanista i kompozitora Franza Liszta. Franz Liszt (1811.-1886.) je još kao mladić bio vrlo slavan pijanist, imao je status kakav danas imaju zvijezde „rocka“ te zbog nastupa i čestih putovanja nije imao puno vremena za skladanje. Zgodan, dugokos i karizmatičan bio je omiljen među ženama, a muškarci su često oponašali njegov stil odijevanja. Glamurozan status i buran ljubavni život zamijenio je odlaskom u samostan u kojem je prihvatio svećenički red. Tako velikom preobratu pridonijela je i teška osobna kriza: u kratkom vremenu umrlo mu je dvoje djece, a treća kći Cosima udala se za njegova kolegu vršnjaka, velikog opernog skladatelja Richarda Wagnera. 1846. boravio je u Zagrebu gdje mu je uručena svečana povelja kojom je postao počasni član Hrvatskog glazbenog zavoda. Memorijalni muzej Franza Liszta u Budimpešti, koji smo posjetili, rekonstrukcija je stana u kojem je Liszt živio od 1881. do 1886. Muzejska zbirka uključuje njegove glazbene instrumente, namještaj, knjige i osobne stvari.  Slobodno smo vrijeme proveli šutajući se najpopularnijom „shopping“ ulicom Vaci. Neke od tamošnjih trgovina jesu Mango, Tally Weijl, Gant, Nautica, Marks&Spencer, Replay, i Swarovski, a sveukupno ih je više od 400. Zanimljivo je da se u sklopu kompleksa smjestio se i hotelski lanac Hilton. Nakon popodnevnog odmora, zajedno smo posjetili Operu.  Izgradnja opere je započela 1875., a dovršena 1884. Zgrada je ukrašena s više od 7 kg zlata. Stotine kipova i slika izvana i iznutra. Car Franjo Josip financirao je izgradnju te dobio priznanje za svoju velikodušnost. Unutrašnjost su ispunjavale prekrasne freske i kipovi s mitološkim motivima. Na stropu smo vidjeli fresku s prikazom Olympusa i grčkih bogova. Veliki pozlaćeni luster visi sa stropa, a svaka razina ima drugačiji izgled i ukras. Opera je ubrzo postala jedna od vodećih kulturnih dvorana u ovom djelu Europe. Prije odlaska za Zagreb, iskoristili smo ostatak slobodnog vremena za kupovinu u „shopping“-centru West End. Obogaćeni znanjem glazbene umjetnosti i povijesti Mađarske, krenuli smo prema Zagrebu gdje smo stigli u kasnovečernjim satima.

Dženita Šola, 4.B