Dan odškrinutih vrata Zagrebačke filharmonije - posjet Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog

Autor: Kristina Orač, 26. 4. 2015.

Spomenuti posjet održao se 26. ožujka. Na ulazu su nas dočekale ankete u kojima se testirala naša zainteresiranost za klasičnu glazbu i umjetnost općenito.

...slike...

Daljnji smo obilazak pratili uz stručnu pomoć ljubaznih voditeljica Martine i Ane koje su nas informirale temeljnim podatcima o samoj dvorani, djelatnicima, koncertima i povijesti glazbe uopće. Tako smo se na primjer prisjetili prve hrvatske opere "Ljubav i zloba", spomenuti su nam datumi najavljenih koncerata u izvedbi Zagrebačke filharmonije.

Potom smo ušli u Veliku dvoranu gdje nas je dočekao poznati dirigent Vladimir Kranjčević, kojeg smo imali priliku vidjeti na TV- emisijama "Do posljednjeg zbora" i "Maestro", gdje je bio i član žirija. Maestro nam je još više proširio vidike o glazbi, te nas uveo u sam početak stvaranja Koncertne dvorane. Saznali smo mnogo zanimljivih i važnih podataka. Otvaranje dvorane održalo se 29. prosinca 1973. godine pa se na taj dan svake godine obilježava Dan Dvorane na kojem se tijekom cijelog dana izvode raznovrsne priredbe, koncerti i sl. Velika dvorana sadrži 1847 mjesta te predivne orgulje. Također smo imali priliku čuti o ne tako jednostavnom poslu već spomenutog dirigenta i još mnogo toga.

Dok smo tako imali priliku slušati i razgovarati s jednim od najcjenjenijih glazbenika u Hrvatskoj, na pozornicu su postupno stizali članovi Zagrebačke filharmonije i mješoviti zbor. Potom je uslijedio, meni osobno najdraži dio, kada je maestro stao na pozornicu, rekao ime skladbe, dao znak i započeo s prvom skladbom. Toliko prekrasnih tonova zajedno u čaroliji akustike prekrasne dvorane, kao san, uistinu neopisivo! To se može samo doživjeti!

Drago mi je što su moje kolege imale priliku čuti i vidjeti kako se glazba stvara. Tako još nekoliko skladbi, a onda smo se morali probuditi i vratiti u stvarnost, jer, dakako, za takvo nešto potrebna je vježba koju mi ne smijemo ometati. Sigurna sam da ćemo se svi vratiti, ali ovaj put na neki koncert. Nadam se da su svi uživali kao i ja i da im je ovo bilo jedno divno iskustvo. Hvala našoj profesorici glazbene umjetnosti i svima onima koji su nam omogućili ovaj prekrasan doživljaj!

Do skorog druženja u nekoj drugoj glazbenoj čaroliji.

Laura Jagečić, 1.a

Ukupno: 2131924