Projekt "Osjećam" - prepoznajte svoje emocije i naučite se nositi s njima

Autor: Ana Ivaković, 5. 11. 2018.

Započeo je projekt "Osjećam" koji je dio našeg preventivnog programa, a ove se godine prvi put provodi u našoj školi. Program ima nekoliko faza/komponenti. Kod dežurnih učenika nalazi se interaktivna instalacija.

Projekt "Osjećam" je program mentalne higijene i emocionalnog opismenjavanja mladih nastao u suradnji Udruge "Boli-Me" i Gradskog ureda za zdravstvo. Cilj programa "Osjećam" je upoznavanje zagrebačkih srednjoškolaca s pojmom mentalnog zdravlja kroz vršnjački dijalog i učenje uz podršku studenata-edukatora. Kako bi mladi lakše prepoznali svoje emocije i naučili se nositi s njima, u našoj školi je postavljena interaktivna video instalacija.

Interaktivna instalacija - Komponenta I (za sve učenike, zaposlenike, roditelje)

U javnom prostoru škole postavljena je prenosiva interaktivna instalacija, projekt dizajnerice Drage Komparak, kojom se prenosi poruka

Interaktivna instalacija u dijalog stavlja pet temeljnih emocija, prema jednoj od teorija univerzalnosti facijalne ekspresije i prepoznavanja emocija (strah, ljutnja, sreća, tuga, gađenje) i promatrača koji je pozvan na tihu introspekciju.

Odabirom dominantne emocije koju vidi u samopromatranju (tiskani materijal) i ubacivanjem u kutiju daje doprinos mjerljivosti kolektivnog emotivnog pulsa škole. Instalacija nije samo poziv na introspekciju i prepoznavanje emocija, nego može biti predložak za istraživački rad o emotivnom pulsu škole i svim implikacijama koje proizlaze iz kvantitativne analize ukoliko se instalacija postavi više dana (10 dana) u javnom prostoru škole.

Video redateljice Judite Gamulin, integriran u instalaciju, na jednostavnom primjeru, u kontekstu lako čitljivih, široko prepoznatljivih emocija s kojima se lako poistovjetiti, a kojim se povlači paralela do općenitog iskustva života, osvještava i kroz filmski medij osjećanje kao univerzalno, primarno ljudsko iskustvo.

Za učenike drugih razreda predviđene su i druge aktivnosti i o kojima ćete biti informirani.