Erasmus+ "Life of a Digi" u Rumunjskoj

Autor: Matija Bašić, 25. 2. 2019.

U sklopu Erasmus+ projekta "LOAD - Life of a Digi" učenici IX. gimnazije u pratnji profesora Matije Bašića su od 17.02.2019.-23.02.2019. posjetili rumunjski grad Sibiu i njihovu srednju školu Gheorghe Lazăr.

Prilikom boravka učenici su bili smješteni u obiteljima kod domaćina. Tako su imali priliku iz prve ruke upoznati rumunjsku kulturu i običaje te se bolje upoznati sa svakodnevnim životom njihovih vršnjaka. ​

U sklopu posjeta učenici su sudjelovali na brojnim radionicama poput „Što je potrebno za bit  europski građanin“ te su upoznali nove web 2.0 digitalne alate.

Učenici su korištenjem digitalnih alata uspješno prezentirali IX. gimnaziju, Zagreb i Republiku Hrvatsku te su preko novostečenih znanja iz digitalnih alata napravili svoje digitalne identifikacijske kartice.

Njihovi vršnjaci iz Rumunjske mogu se pohvaliti osvojenim prvim mjestom na NASA-inom natjecanju za mlade fizičare, visokom razinom poznavanja engleskog jezika dok se škola može pohvaliti naprednim razredima iz pojedinih predmeta za koje učenici pišu dodatni prijemni ispit unutar škole. Upravo iz takvih razreda učenici škole Gheorghe Lazăr osvajači su brojnih nagrada i priznanja kako na domaćem tako i na međunarodnom nivou.

Osim radnih obaveza imali smo priliku upoznati pokrajinu Transilvaniju i njenog najpoznatijeg stanovnika Drakulu te se upoznati s brojnim rumunjskim običajima i kulturom.

Ljubazni domaćini i njihovi prijatelji učinili su sve da se osjećamo dobrodošlo na svakom koraku našega boravka.