Najbolji film Teen Zagreb DOX-a odabrali učenici Devete

Autor: Administrator , 1. 3. 2016.

Na ovogodišnjem međunarodnom festivalu dokumentarnog filma Zagreb DOX (21.-28.2.2016.) naši učenici su bili žiri Teen DOX kategorije. Odgovorno su pristupili poslu, kritički odgledali 10 filmova i jednoglasno nagradili paragvajski dokumentarac „Filharmonija s deponija“.

Međunarodni festival dokumentarnog filma Zagreb DOX najznačajniji je i najpoznatiji filmski festival u Hrvatskoj, a ove godine ugostio je preko 160 filmova i pregršt gostiju iz cijeloga svijeta. Našim učenicima dan je zadatak da nagrade jedan od filmova čije se tematike protežu od prehrambenih poremećaja anoreksije i pretilosti, samoozljeđivanje mladih, muževnost kao stereotip i tržišna taktika, pa do načina na koji profesori s Bliskog istoka podučavaju povijest svog naroda ili pronalaze učenicima iz besperspektivnog geta smisao u glazbi.

Međutim naši učenici ne samo da su bili žiri Teen DOX-a, već i aktivni sudionici cjelokupnog festivala, gledali filmove u drugim kategorijama, upoznavali filmske radnike te ispitivali domaće i strane autore filmova o njihovom radu na Q&A-u.

U tom intenzivnom tjednu našim učenici mogli su vidjeti dvije stvari: kako funkcionira jedna uspješna kulturna manifestacija i, ono najvažnije, preko filmova, vidjeti dijapazon geografske, ekonomske, političke i kulturne raznolikosti svijeta u kojem živimo i raznolikost iskustva aktera kroz univerzalne potrebe i emocije svakog od nas. I te dvije životne lekcije oni su usvojili s iskrenom mladenačkom znatiželjom dokazujući da je učenje puno više od same nastave. Angažirano, predano, kolegijalno i odgovorno reagirali su na ponuđenu priliku i zato s punim pravom možemo biti ponosni na: Emu Crnečki, Tenu Čop, Marka Ferbera, Lanou Komerički, Luku Lučića, Vesnu Nikšu, Petru Pražić, Dominika Račkog, Lauru Sziller i Antonija Topoloveca.

Evo i njihovog obrazloženja za nagrađeni film:

„Nagradu Teen Dox dodjeljujemo dokumentarnom filmu "Filharmonija s deponija" redatelja Grahama Toensleya i Brada Allgooda. Film im a originalnu i uzbudljivu temu. Film je iskren i autentičan, a protagonisti zanimljivi i posebni. Uz njih se osjećamo kao aktivni sudionici radnje. Odličnim prikazom životne sredine do izražaja dolazi ideja filma , a to je da nisu bitni uvjeti, okolnosti i mogućnosti u kojima živimo već motivacija i želja za samoostvarenjem.“

Inače „Filharmonija s deponija“ je inspirativan film koji prati mlade ljude koji stvaraju čudesnu glazbu s glazbalima izrađenim od otpada koje ih okružuje.

Općina Cateura u Paragvaju, podignuta na golemom odlagalištu otpada, toliko je siromašna da njezini brojni žitelji za život zarađuju prodajom predmeta od recikliranog otpada. No među napaćenim stanovništvom zasjao je tračak nade: Reciklirani orkestar. Novoosnovani orkestar počeo je s tek nekoliko glazbala, što je njegova osnivača Favija Cháveza nagnalo da se obrati samoukom graditelju instrumenata Coli, koji će od kantica za ulje, odbačenog metala, drveta i čepova izraditi funkcionalne instrumente. Orkestar i njegova reciklirana glazbala putuju svijetom, te s vremena na vrijeme prate poznate umjetnike i nastupaju na televiziji. Život kao da je odjednom pun nade, sve dok kod kuće ne izbiju nevolje. Ovaj inspirativan dokumentarac prati mlade ljude koji stvaraju čudesnu glazbu pod geslom: "Svijet nam daje smeće; mi uzvraćamo glazbom."

Veno Mušinović, prof.

Ukupno: 1141910