Festival tolerancije

Autor: Marina Sekačić, 20. 4. 2016.

Učenici IX.gimnazije, 2.d i 4.b, sudjelovali su na Edukacijskom jutru, obrazovnom programu o Holokaustu na kojem je do sada sudjelovalo više od 17.000 učenika iz čitave Hrvatske i regije.

10. Festival tolerancije - Festival židovskog filma Zagreb jedinstveni je filmski festival koji se održava u Zagrebu od 9.-15. travnja 2016.g.

U svom bogatom programu festival uključuje filmske projekcije, tematske izložbe, edukacije, diskusije i glazbena događanja. Njihov je zadatak širiti istinu i sjećanje na Holokaustu te njihovu primjenu u svakodnevnom životu i vremenu u kojem živimo.

Predavanje svjetski poznatog ilustratora, grafičkog dizajnera i predavača Mirka Ilića održano je 11.travnja u kinu Europe gdje su učenici mogli doživjeti jedinstvenu multimedijsku prezentaciju. Njegovo predavanje „Simboli mržnje“ tematizira lokalni odnosno regionalni problem prešućivanja ili nemara javnosti na opažanje simbola te grafičkog govora mržnje neonacističkih grupacija (skinheadsa, neonacističkih i ekstremnih navijačkih skupina...). Predavač na svoj specifičan način približava problematiku mladima, ali i starijima i potiče potrebnu diskusiju i ujedno educira o potrebi prihvaćanja različitosti u našem društvu. Predavanje je također potaknulo i raspravu među učenicima IX.gimnazije koji su ga ocijenili vrlo zanimljivim i poučnim pogotovo što takve simbole susreću svakodnevno na ulicama i uopće nisu svjesni značenja takvih simbola. Na kraju su zaključili kako je važno poticati takve teme i obrazovati buduće naraštaje te izrazili želju za češćim sudjelovanjem na takvim predavanjima u budućnosti.

Podaci preuzeti s web-stranice: http://festivaloftolerance.com/zagreb/opcenito, 15.4.2016.g.