Office 365 i Microsoft WiFi@CARNet mreža u Devetoj

Autor: Sonja Lušić-Radošević, 21. 10. 2016.

Svi učenici, učitelji i nastavnici hrvatskih osnovnih i srednjih škola mogu besplatno pristupiti alatima Office 365 s jednim terabajtom prostora za pohranu, a uz korištenje svog elektroničkog identiteta u sustavu AAI@EduHr već od 2014. godine.

Uz korištenje usluge Office 365 iz 'oblaka', svakom učeniku, učitelju i nastavniku omogućena je i instalacija alata Office 365 Pro Plus na pet računala i pet mobilnih uređaja (tableta, pametnih telefona), priopćio je MZOS.

Servisu Office365 pristupa se na poveznici https://office365.skole.hr  s AAI@EduHr, odnosno CARNetovim korisničkim računom (ime.prezime@skole.hr) na kojoj se nalaze upute za korištenje usluge.

Upute za pristup Officu 365

Office 365 paket značajno osuvremenjuje proces učenja, prednost je za svakog korisnika s obzirom da ima pravo na pohranu 1 TB podataka u oblaku, kojem će moći pristupiti s bilo kojeg uređaja, bilo kada i s bilo kojeg mjesta na svijetu. To ujedno podrazumijeva i mogućnost unošenja podataka s različitih uređaja te sinkronizaciju tih promjena, odnosno njihovu dostupnost s bilo kojeg uređaja. Ujedno, poštanski sandučić za svakog korisnika ima kapacitet 50 gigabajta, a moguće je slati privitke veličine čak do 150 MB. Osim Office alata (Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote) na raspolaganju su razne platforme za komunikaciju i suradnju kao što su SharePoint online, Exchange Online, uključujući i Skype for Business, uslugu koja omogućuje razmjenu izravnih poruka, konferencijske razgovore, videopozive, prezentacije i sl. te Yammer na kojem svaka ustanova može kreirati vlastitu društvenu mrežu koja će doprinijeti boljem zajedničkom radu i komunikaciji.

Microsoft WiFi@CARNet mreža

IX. gimnazija Zagreb jedna je od 50 hrvatskih škola u koje je implementiran Wi-Fi u okviru projekta Microsoft Wi-Fi-a u organizaciji Microsofta Hrvatska, Hrvatske akademske i istraživačke mreže - CARNet i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Svi učenici i nastavnici naše škole mogu koristiti WiFi mrežu prijavom svojih AAI@EduHr identiteta (CARNet korisničkog imena i lozinke). Prije prvog spajanja potrebno je na stranici https://office365.skole.hr/ napraviti prvu prijavu s AAI@EduHr korisničkim podacima kako bi se račun aktivirao.

Upute za pristup mreži

Promjena zaporke

Prema Carnetovim zahtjevima nova zaporka mora biti visoke razine sigurnosti, a to znači da mora imati minimalno 8 znakova, od toga barem jedan broj, jedno malo, jedno veliko slovo i 1 poseban znak.

Zaporka se može promijeniti na CARNetovom webmailu do kojeg se može i sa školske mrežne stranice (gornji glavni izbornik).

Kreirajte zaporku pomoću rečenice koju ćete lakše zapamtiti.

Primjer:

Ivica i Marica se vole već 10 godina! IiMsvv10g!

Tea i Ana se poznaju vec 100 godina. TiAspv100g.