Deveta na državnoj smotri Lidrano

Autor: Administrator , Mihael Stipanović, 13. 4. 2017.

Na  državnoj smotri Lidrano sudjelovali su naši učenici Mihael Stipanović, 4.d i Filip Antun Duler, 3.b. Čestitamo Mihaelu i Filipu Antunu te njihovim mentoricama, profesoricama Ljiljani Miler i Ivi Malenica!

Od 22.03. do 24.03. 2017. u Primoštenu okupilo se 192 učenika iz cijele Hrvatske koji su svojim prisustvom uveličali ovogodišnju 27. državnu smotru LiDraNo. Na smotri su sudjelovali i učenici IX. gimnazije. Naime, Filip Antun Duler, učenik 3.b (mentorica prof. Iva Malenica) izveo je dramski monolog, točnije ulomak iz drugog poglavlja Kafkina romana Proces. Isto tako, Mihael Stipanović, učenik 4.d (mentorica prof. Ljiljana Miler) predstavio se na Državnoj smotri s novelom Slonovski pikado.

Slonovski pikado

Osim izlaganja svojih dramskih, literarnih i novinarskih radova i ovogodišnja Smotra odisala je zabavno-didaktičnom atmosferom čiji su nositelji prije svega bili mentori, članovi Državnoga povjerenstva, ali i čitavo osoblje hotelskog kompleksa Zora. Maritimni mirisi, kolektivna opuštenost mještana, raznovrsna hrana, lijepo vrijeme i mirno more bili su pokrovitelji svim učenicima koji su ta tri dana proveli baveći se isključivo onim što ih zanima, tj. umjetničkim izrazom.

Zahvaljujući slobodnom korištenju Kongresnog centra hotela Zora, koji u svojim okvirima sadrži četiri manje dvorane (Taverna, Piano, Penkala 1, Penkala 2) namijenjene okruglim stolovima i jednu veliku kongresnu dvoranu pod imenom Kravata, svi okupljeni na ovogodišnjem LiDraNu imali su i priliku svjedočiti prizorima koje su pripremili pojedinačni i grupni scenski nastupi. Sve dramske grupe i pojedince sudionici su imali prilike pogledati tokom prva dva dana okupljanja, a posljednjeg, trećeg dana tradicionalno se organizira svečano zatvaranje na kojem se izlažu, slušaju i izvode najprikladniji radovi, koji uključuju scenske (pojedinačne i skupne), literarne (obično liriku), novinarske listove i radijske emisije.

Treba zaključiti kako je Primošten, gradić koji već treći put ugošćuje buduće mlade umjetnike i novinare, premda tipično predsezonski uspavan, pokazao potencijal za produživanje dugogodišnje tradicije namijenjene njegovanju ovakvih vrijednosti koje u teškim vremenima često bivaju na udaru sa svih strana. Neporecivo je, dakle, da dok god postoje ostali Primošteni, gradići toplih soba I još toplijih ljudi, prostranih plaža s kojih se čuje vreva raspjevanih Lidranovaca i muke tišine kada je potrebno pažljivo slušati drugoga, bit će mjesta i vremena za umjetnost, bit će mjesta i vremena za LiDraNo.

Mihael Stipanović, 4.d